muzyka

Przypomnijmy, że Noc wigilijną napisał Rimski-Korsakow w roku 1895 (prawykonaniem w Teatrze Maryjskim w Petersburgu dyrygował Naprawnik, wśród wykonawców był Fiodor Strawiński) i że libretto dzieła – nieskomplikowana wiejska historia miłosna z elementami fantastyki ludowej.

Oparte jest, podobnie jak libretto powstałych wcześniej Trzewiczków Piotra Czajkowskiego, na opowiadaniu ze zbioru Wieczory na futorze koło Dikańki Gogola, do którego to zbioru Rimski-Korsakow sięgał już przedtem w swej Nocy majowej. W Polsce Noc wigilijna miała swą prapremierę w przeddzień Bożego Narodzenia 1987 r. w Operze Wrocławskiej. Muzyka opery ma wszystkie cechy właściwe twór­czości kompozytora, w tym częste, stosowne zresztą do treści, odwołania do folkloru oraz bogatą, wyszukaną instrumentację.

Klaudia Godula

Hej wszystkim! Tutaj Klaudia i prowadzę tą stronę o modzie. Zbieram i wyszukuję wszystkie nowinki, które tutaj widzicie. Mam nadzieję, że każdy z was jest zadowolony z mojej pracy i z chęcią korzystacie z moich rad i uwag. Liczę, że będziecie czytać każdy wpis! Miłego dnia ;)