Świat mody

Strój do wspinaczki górskiej – o czym warto pamiętać?

wspinaczka

Wybierając się w góry warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. W tym pomóc może odpowiednio dobrany strój, dzięki któremu można zapewnić sobie lepsze warunki do wspinaczki. W sklepach jest wiele akcesoriów i strojów, przez co wiele osób ma trudność ze zdecydowaniem się na te wysokiej jakości, a jednocześnie nie przepłacić. Chcesz dowiedzieć się w co trzeba się ubrać, by możliwe było zachowanie wysokiej wygody i zasad bezpieczeństwa na szlakach górskich? W takim razie zapoznaj się z naszym zestawieniem.

Stroje sportowe na lato dla miłośników spinaczek górskich

Chcąc wspinać się latem w góry warto zadbać o ochronę przed słońcem i przegrzaniem. Konieczne jest zdecydowanie się na koszulkę, która jest wykonana z lekkiego i oddychającego materiału. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko nadmiernej potliwości. Polecane są krótkie spodenki stworzone z elastycznego materiału, który będzie gwarantować wygodę i komfort na każdym kroku. Jednak mając krótkie spodenki i koszulkę na ramiączkach trzeba zabrać ze sobą bluzę z długim rękawem i kapturem. Wspinaczka wysokogórska ma do siebie to, że na dole trzeba zmagać się z wysokimi temperaturami, jednak im wyżej wchodzisz tym zimniejsze powietrze może pojawiać się na drodze.

Obuwie do wspinaczki – jakie najlepiej wybrać?

Nie można zapomnieć o obuwiu, które powinno być doskonale dopasowane do warunków i podłoża. Niestety wielu turystów popełnia błąd i zakłada klapki lub obuwie, które nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa na takich drogach. Doskonale sprawdzają się buty trekkingowe, które mają specjalnie profilowaną podeszwę, by ta lepiej radziła sobie na drogach kamienistych lub błocie. Wybierając obuwie do wspinaczki warto pamiętać o tym, że konieczne jest dopasowanie jego rozmiaru do stopy. Tylko w ten sposób można zagwarantować sobie bezpieczeństwo i wygodę. Za duże obuwie może narażać na upadek i poważną kontuzję. Natomiast za mały rozmiar może sprawić, że już po kilku kilometrach pojawi się problem z obtarciami na stopach.

Akcesoria, które warto ze sobą zabrać na wspinaczkę górską

Podczas wspinaczki z pewnością przyda się plecak, w którym można schować wodę i prowiant. Zaleca się zabranie czapki z daszkiem, by możliwe było osłonienie twarzy, karku i głowy przed intensywnym słońcem.

Przygotowując się w ten sposób do wspinaczki górskiej można poczuć się bezpieczniej i pewniej nawet na sporych wysokościach.