Wybór paneli fotowoltaicznych nie może być dziełem przypadku. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mocno wpływają na jakość ich eksploatacji. Nie bez znaczenia pozostaje także ich fachowy montaż, jak również późniejsza eksploatacja. O czym mowa w praktyce? Na co zwrócić uwagę decydując się na moduły i w jaki sposób prawidłowo o nie dbać, aby posłużyły nam przez lata? Podpowiadamy.
Najlepsze panele fotowoltaiczne to te wysokiej jakości
Wybierając panele fotowoltaiczne bez względu na lokalizację, czy mowa o fotowoltaice w Rzeszowie czy innym mieście należy skupić się przede wszystkim na ich wysokiej jakości. W praktyce oznacza to, że koniecznie muszą być one skomponowane na bazie dobrej klasy materiałów wespół z wykorzystywaniem wysokiej klasy rozwiązań technologicznych. Panele muszą być skrojone na miarę potrzeb zapotrzebowania energetycznego danego budynku, stąd też nie szukajmy producentów, którzy nie będą w stanie spełnić tego rodzaju oczekiwania wespół z fachowym doradztwem. Pamiętajmy o tym, że na jakości absolutnie nie powinniśmy oszczędzać mając na uwadze to, że inwestycja w fotowoltaikę z założenia ma być na lata.
Jak zamontować panele fotowoltaiczne
Montaż paneli fotowoltaicznych w tym również tego typu https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ to bardzo ważna kwestia, za którą powinien być odpowiedzialny tylko i wyłącznie fachowiec z dużym doświadczeniem. Błąd w sztuce może nas bowiem słono kosztować – od niewykorzystania maksymalnego potencjału energetycznego paneli, po skrócenie ich żywotności a nawet wystąpienie pożaru. Oczywiście żaden inwestor nie chce dopuścić do takiego obrotu spraw stąd też już na początku drogi z instalacją koniecznie skupmy się na poszukaniu bardzo dobrej firmy, która świadczy usługi w zakresie kompleksowego montażu paneli.
Zobacz także: https://myway.com.pl/inwestycja-w-panele-fotowoltaiczne-czy-warto-sie-na-nia-zdecydowac/
Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby właściwie wybrać miejsce w którym znajdzie się przydomowa elektrownia. Oczywiście ma to ogromne znaczenie bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na jej powstanie jako właściciele domu jednorodzinnego, ale także jako inwestorzy posiadający budynki komercyjne czy też administrujący budynkami użyteczności publicznej. Każdy montaż musi być bardzo dokładnie przemyślany. Do wyboru mamy instalację na dachu budynku, na gruncie, jak również na elewacji.
W przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na montaż na dachu, to bardzo ważne jest to, aby wziąć pod uwagę kąt nachylenia. W naszych warunkach optymalnym przedziałem w jakim powinien on oscylować jest ten między 30 a 40 stopniami. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z innym, a w tym mniejszym niż 10 możliwe jest zainwestowanie w konstrukcję wspierającą, która umożliwi nam uzyskanie właściwego. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby nasza instalacja działała w sposób prawidłowy. Koniecznie zainwestujmy także w szyny, aby nie dopuścić do tego, że panele się uszkodzą, zsuną etc.
Kolejna ważna kwestia w przypadku już montażu na gruncie, to właściwe przygotowanie terenu pod inwestycję. Mowa o tym, że konieczne jest jego wyrównanie – przydomowa elektrownia nie może znaleźć się na różnego rodzaju spadkach czy też nierównościach. Nie bez znaczenia jest także zakup konstrukcji wspierającej – powinna ona być solidna i dobrze wykonana.
Przechodząc do tematu ekspozycji – ponieważ ten w żadnym wypadku nie może zostać pominięty – konieczne jest to, aby postawić właściwą. Za optymalną uznaje się południową. Równie dobrze panele będą działać w ekspozycji południowo-zachodniej, jednak nie możemy spodziewać się tego montując ją na południowo-wschodnią. Tu może dojść do znacznego zacienienia.