biskup

W ubiorze biskupa, stojącego obok cesarza, widać na tunice z wąskimi ręka­wami nałożone colobium z bardzo szeroko skrojonymi rękawami, ozdobionymi purpurą i pionowy­mi szlakami purpury, widocznymi spod fioletowej paenuli. 

Charakterystycznym szczegółem ubioru cesarskiego jest korona (stemma)w kształcie obręczy ze złotej blachy z dwoma rzędami pereł i barwnymi klejnotami. Po bokach zwisają z korony cesarskiej na łańcuszkach po dwie podłużne perły, szczegół ozdobny, który pozostał z zakończenia wstęgi, wiążącej dawny diadem z naszywanych na przepasce z tkaniny klejnotów. Ozdoba z wisiorków powta­rza się na wszystkich portretach cesarza Justyniana na mozaikach i na monetach. Fibula z dużym kamieniem i sterczącymi podłużnymi perłami jest również najwyższym stopniem okazałości ubioru cesarskiego.

Klaudia Godula

Hej wszystkim! Tutaj Klaudia i prowadzę tą stronę o modzie. Zbieram i wyszukuję wszystkie nowinki, które tutaj widzicie. Mam nadzieję, że każdy z was jest zadowolony z mojej pracy i z chęcią korzystacie z moich rad i uwag. Liczę, że będziecie czytać każdy wpis! Miłego dnia ;)