ubrania

W miniaturach rękopisów i w mozaikach VI w., np. w absydzie S. Vitale i w S. Apollinare Nuovo w Rawennie, powtarza się często gest wyciągania rąk okrytych chlamidą dla odebrania lub podania jakiegoś cennego przedmiotu.

Dworskie i cesarskie ubiory , które występują na mozaikach VI w. w Rawennie, w S. Vitale i S. Apollinare Nuovo, zamy­kają wczesnobizantyński okres swobodnej draperii o głębokich fałdach miękkiej tka­niny. Późniejsza moda dworska przyniosła sylwetę wydłużoną przez małą ilość fałdów na szatach, obciążonych u dołu sztywną bortą z kamieniami lub haftem złotym.W ubiorach VI w. na dworze cesarskim przeważają tkaniny jednolitej barwy, mięk­kie, a zdobienie klejnotami ogranicza się do fibul, naszyjników, koron i nie obciąża jeszcze bezpośrednio tkanin ubiorów na większej powierzchni.

Klaudia Godula

Hej wszystkim! Tutaj Klaudia i prowadzę tą stronę o modzie. Zbieram i wyszukuję wszystkie nowinki, które tutaj widzicie. Mam nadzieję, że każdy z was jest zadowolony z mojej pracy i z chęcią korzystacie z moich rad i uwag. Liczę, że będziecie czytać każdy wpis! Miłego dnia ;)