Porady i wydarzenia

Ubrania jak nowe, czyli jak podejść do prania

pranie ubran

Kupno nowych ubrań przyprawia o ogromny poziom ekscytacji. Niezależnie od tego, czy mowa jest tu o jednej rzeczy, czy też o kilku – ich kupno sprawia radość. Jednak te pozytywne emocje mogą się skończyć zaraz po pierwszym praniu. Dlaczego? Bo nowo zakupione ubrania mogą nie nadawać się już do użytku. Jak prać ubrania, aby wyglądały jak nowe? Oto jedno z najważniejszych pytań, jakie stawia sobie wiele osób. Czas więc sprawdzić, czy istnieje jakiś złoty środek w tej kwestii.

Metki na ubraniach

Czas na to, aby w końcu zapoznać się z informacjami, jakie na nich widnieją. Wiele osób podchodzi do tej kwestii w sposób olewczy uważając, że oni i tak wszystko wiedzą najlepiej. No cóż, tak na pewno nie jest, skoro ubrania po praniu nie nadają się do użytku. Całkiem możliwe, że to właśnie złe podejście do prania może sprawić, iż dochodzi do takich przykrych sytuacji. To fakt że metki mogą drażnić i trzeba je wyciąć. Zamiast jednak wyrzucać je do kosza, należy je zachować lub najlepiej wszyć w takie miejsce w danym ubraniu, gdzie metka przeszkadzać nie będzie.

Dlaczego obecność metki jest tak ważna? Ponieważ to na niej widnieją informacje odnośnie tego, jak ubranie należy prać, czy też suszyć. Wśród symbolów, jakie znaleźć można na metkach są:

  • miska z falującą wodą – można prać w pralce,
    temperatura nad miską – maksymalna temperatura do zastosowania podczas prania,
  • miska z symbolem dłoni – pranie ręczne,
  • miska przekreślona – zakaz prania z użyciem wody,
  • koło z literą A – możliwość prania z użyciem rozpuszczalników organicznych.

Jeżeli wyżej wymienione symbole (oprócz ostatniego) zostały umieszczone w kole, można garderobę oddać do czyszczenia w pralni chemicznej. Wiele osób zdążyło już przekonać się, że stosowanie się do zaleceń na metce sprawiło, że ich ubrania zyskały. Już nie wyglądają tak tragicznie po praniu i wciąż emanować mogą nowością.

Podział ubrań

Mówi się, że panowie mają do tego tendencję, ale nawet gospodyniom domowym się to zdarza. Zawsze należy dokonać podziału ubrań podczas prania. Nie tylko na białe i na pozostałą resztę. Szacuje się, że takich kategorii powinno być aż pięć! Teraz każdy pewnie pokręci z niedowierzaniem głową, ponieważ myśleli, że taki podział to maksymalnie trzy grupy: białe, czarne, kolorowe. A tu takie zaskoczenie. To jakie są te pozostałe dwie grupy? Ciemne i delikatne. To fakt, że czarne to czarne. Ale dla przykładu granatowe jeansy powinny być jednak prane osobno. Podobnie jak delikatna część garderoby, która wymaga specjalnego traktowania.

Detergenty do prania

Ciężko wyobrazić sobie życie bez prania. Przyzwyczajenie człowieka do pralki jest ogromne. Jak prać ubrania, aby wyglądały jak nowe. Sprawdź porady. Należy również sprawdzić jakość detergentów, jakie używa się do prania. Ich kiepska jakość może również niekorzystnie wpływać na jakość ubrań. Lepiej więc wybrać coś droższego, ale mieć jednak pewność co do tego, że będą one w stanie poradzić sobie z wykonaniem zadania, nie niszcząc przy tym ubrań – nie tylko tych nowych, ale pozostałych także. Jest wiele detergentów do prania, cieszących się dobrą opinią, dbających o każdy element garderoby, znajdujący się w pralce.

Warto z rozsądkiem podchodzić do ubrania. Tak, aby mieć pewność, że ubrania zawsze będą w odpowiednim stanie – jak nowe. W innym bowiem przypadku okazać się może, że po kilku praniach garderoba może okazać się już nie do użycia. Zastosowanie tych kilku wskazówek nie zajmuje dużo czasu, a może jedynie pomóc ograniczyć koszta, jakie będzie wydawało się na nowe ubrania.