Świat mody

Koszule i spodnie na lato – jakie materiały najlepiej wybierać?

jaki material na lato wybrac

Nieodłącznym elementem panującej letniej aury jest duża ilość słońca, a także nierzadko bardzo wysokie temperatury. I choć nie brakuje osób, które uwielbiają upały i właśnie w trakcie ich trwania czuje się najlepiej, to jednak nie da się ukryć, że skwar panujący na zewnątrz wymusza na nas poniekąd skrupulatny przegląd garderoby. Nawet jeśli nasze ulubione koszule czy noszone większość roku spodnie wydają się odpowiednie na cieplejsze dni, tak naprawdę to od materiału zależy, czy będziemy czuć się w nich swobodnie. Jakie tkaniny nosić zatem latem, by nadmiernie się nie pocić?

Koszule i spodnie z poliestru – zapomnij o nich latem

Z pewnością nie brakuje osoby, która nie posiadałaby w swojej szafie chociaż jednego elementu garderoby wykonanego w całości z poliestru. Jest to oczywiście materiał, który posiada wiele zalet, pod warunkiem, że jest dobrej jakości. Poliester jest wytrzymały (dodany do składu zwiększa trwałość innych materiałów), mało podatny na zagniecenia i zwykle bywa miły w dotyku.

Niestety posiada jedną zasadniczą wadę: w ogóle nie przepuszcza powietrza. To sprawia, że kiedy nosimy ubrania wykonane z poliestru, nasza skóra nie oddycha. O ile jesienią czy wiosną będzie to do przyjęcia, o tyle latem, a nawet zimą może przynieść to przykre konsekwencje. W chłodne miesiące, gdzie zwykle wybieramy kilka warstw odzieży, szybko zaczniemy się w niej pocić. W upały zaś może dojść nawet do bolesnych odparzeń.

Naturalne materiały na lato

Nie jest żadną tajemnicą, że koszulespodnie, sukienki czy też spódniczki wykonane z bawełny i lnu są szczególnie polecane w letnie miesiące. Bawełna organiczna ma właściwości higroskopijne i jest przewiewna, podobnie jak len, który dodatkowo daje uczucie chłodu na skórze. Warto tutaj wziąć jedynie pod uwagę, że len, szczególnie jeśli nie posiada domieszki innych tkanin, jest dość szorstki i mocno się gniecie.

Oprócz tego, co może wydawać się zaskoczeniem, także wełna jest odpowiednim materiałem na lato. Swoje lniane koszule i bawełniane spodnie możemy zatem uzupełnić np. o wełniane marynarki, jeśli musimy często wkładać formalny strój chociażby do pracy. Ważne, by była to wełna z otwartym splotem, co zagwarantuje odpowiednią przewiewność.

Syntetyczne materiały na lato

Może się wydawać, że koszule i spodnie wykonane ze sztucznych tkanin nie będą latem najlepszym wyjściem. Nic bardziej mylnego! Jest wiele syntetycznie produkowanych materiałów, które zdecydowanie powinny zagościć w naszej letniej garderobie. Należą do nich:

  • wiskoza – mimo sztucznego wytwarzania powstaje na bazie naturalnych włókien celulozowych. Jest bardzo lekka, pochłania wilgoć, nie uczula i w dodatku jest miękka w dotyku;
  • lyocell – zwany także sztucznym jedwabiem. O ile naturalny jedwab także zapewnia przewiewność, o tyle łatwo może tracić kolor pod wpływem słońca. Lyocell natomiast jest trwalszy, a do tego miękki i wygodny;
  • modal – powstaje na bazie wiskozy, a do jego cech charakterystycznych należy atłasowy połysk. Jest miękki, nie podrażnia skóry, a przy tym pozostaje sprężysty i odporny na uszkodzenia.