tunika

Ze względu na wpływy kultury material­nej etruskiej na Rzymian szczególnie ważne są zabytki malarstwa z ubiorami V i IV w. p. n. e., zbliżone do klasycznych ubiorów greckich.

Niezbyt szeroka jasna tunika etrus­ka zwykle jest ozdobiona dwoma pionowy­mi paskami naramiennymi purpurowymi na przodzie i tyle ubioru. Sama forma tuniki jest podobna do chitonu klasycznego okresu greckiego, jak również sposób zdo­bienia tuniki barwnymi pasami, utkanymi na zakończeniach odmierzonego na ubiór odcinka tkaniny lub też na całą długość tkaniny po obydwu jej brzegach. Po zeszyciu niezbyt szero­kich dwóch części tkaniny, z pozostawieniem otworów na głowę i ręce, otrzymywano lekką, wygodną tunikę. Podobną w formie tunikę widać na posągu brązowym tzw. oratora etruskiego, okrytą lekkim płaszczem, prototypem togi rzym­skiej. 

Klaudia Godula

Hej wszystkim! Tutaj Klaudia i prowadzę tą stronę o modzie. Zbieram i wyszukuję wszystkie nowinki, które tutaj widzicie. Mam nadzieję, że każdy z was jest zadowolony z mojej pracy i z chęcią korzystacie z moich rad i uwag. Liczę, że będziecie czytać każdy wpis! Miłego dnia ;)