akcesoria

Bogaty zasób motywów zdobniczych zawiera grupa ozdób, przeznaczonych również na ubiory, z barwą zasadniczą dawniej ciemnofioletową (purpurą), w odcieniu obecnie ciemnogranatowym, z rysunkiem ornamentu barwy białej.

Fioletową purpurę tych naszyć na ubiory otrzymywano z za­stosowania indyga i krapu

Tkaniny tej grupy należą do późnohellenistycznego stylu w kompo­zycjach mitologicznych lub ornamentalnych z motywem wici roślinnych i winorośli. Dla ornamen­tacji tej grupy charakterystyczne są ozdoby z dalmatyki orantki z katakumby (Vigna Massimo z IV w.), z wicią roślinną obrzeżoną motywem biegnących brzegiem spirali falis­tych (cane corrente). Wspomnieć należy również o dużych kwa­dratowych segmentach z motywem szeregu zwierząt (gąsek i koziołków) wpisanych w kolisto splecione wici roślinne (IV i V w.)

Klaudia Godula

Hej wszystkim! Tutaj Klaudia i prowadzę tą stronę o modzie. Zbieram i wyszukuję wszystkie nowinki, które tutaj widzicie. Mam nadzieję, że każdy z was jest zadowolony z mojej pracy i z chęcią korzystacie z moich rad i uwag. Liczę, że będziecie czytać każdy wpis! Miłego dnia ;)