Świat mody

Koszule i spodnie latem – jak je nosić w upalne dni?

stylizacje

Nasza odzież powinna być odpowiednio dopasowana do wielu rzeczy – naszego gustu, sytuacji, czy temperatury. Chociaż koszule i długie spodnie to jedne z najbardziej uniwersalnych wariantów odzieży męskiej, ich przewiewność często nie jest zachwycająca i wkładając je latem, możemy ryzykować znaczny spadek komfortu. Na całe szczęście, istnieje prosty sposób, który może pomóc uniknąć przegrzania latem – dobór właściwych materiałów. Jakie z nich są najlepsze na lato?

Koszule i spodnie latem – jak je nosić?

Chociaż materiał, z jakiego wykonane są koszule i spodnie może się okazać kluczowy, jeśli chodzi o nasz komfort termiczny, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę także inne czynniki, chociażby ich kolor. Nie jest tajemnicą, że ciemniejsze barwy mają tendencję do skupiania na sobie słońca, natomiast jaśniejsze kolory odpowiednio je odbijają, pomagając nam zachować odpowiednią świeżość. Wybierając swoją elegancką garderobę na lato, warto więc postawić na jaśniejsze ubrania.

Warto pamiętać jeszcze o tym, że jeśli tylko pozwala nam na to okazja, to nawet konserwanty świat męskiej mody wybaczy nam pewne bardziej casualowe wybory. Przykładem może być tutaj chociażby podwijanie rękawów. O ile koszule z krótkim rękawem są zdecydowanie zbyt mało eleganckie, żebyśmy mogli założyć je na najbardziej odświętne okazje, to podwinięcie długich rękawów koszuli z całą pewnością nieco pomoże nam się ochłodzić w najbardziej upalne dni.

Nie można zapominać jeszcze o akcesoriach, które dodatkowo założymy do koszul i spodni. W trakcie najbardziej upalnych dni warto postawić na nakrycie głowy, które nieco pomoże w unikaniu najmocniejszych promieni słonecznych.

Jakie materiały na lato sprawdzą się najlepiej?

Czym powinien cechować się każdy dobry materiał na lato? Podstawą są tutaj dwie jego cechy – higroskopijność oraz ciężar. Higroskopijny materiał to taki, który nie ma problemów z odpowiednim nasiąkaniem wodą. Im bardziej dany materiał będzie higroskopijny, tym większy komfort zachowamy podczas upalnych dni i pocenia się – lepiej wchłonie on pot i dalej będzie wyglądał na zupełnie suchy.

Ciężar to także istotny punkt, jeśli chodzi o letnie materiały. Niekiedy o tym, czy dany materiał dobrze sprawdzi się latem, poinformuje nas nie sam jego typ, ale właśnie gramatura. Zdecydowanie warto ją sprawdzać, tym bardziej że odzież wykonana w całości z jednego materiału, raczej jest rzadkością i najczęściej stosuje się ich połączenia. Sprawdzenie gramatury uchroni nas przed sytuacjami, gdzie koszule lub spodnie reklamowane jako lniane, mają go w składzie mniej niż 10 procent. Jakie więc będą najlepsze materiały na lato?

  • Len – lniane włókna to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów na upalne miesiące. Ten materiał cechuje się świetnym wchłanianiem wody, przewiewnością oraz posiada właściwości hipoalergiczne.
  • Bawełna – w pełni naturalna bawełna potrafi wręcz zachwycić swoimi właściwościami. Jej największy atut to higroskopijność, jednak bawełna może zapewnić nam także odpowiedni stopień oddychania materiału, co jest niezwykle ważne latem. Pamiętajmy tylko o tym, żeby sprawdzać gramaturę wyrobu – im grubszy splot, tym więcej ciepła zapewni nam bawełna.
  • Wiskoza – to sztuczny materiał, jednak wykonany z naturalnych źródeł. Wiskoza cechuje się świetną przepuszczalnością powietrza, co z całą pewnością docenią osoby, które zakładają koszule lub spodnie z wiskozy podczas lata.

Te trzy propozycje to zdecydowanie najlepsze propozycje na letnie materiały, jednak absolutnie niejedyne. Podczas upałów może sprawdzić się także jedwab, kaszmir czy lyocell.

Spodnie i koszule podczas lata – jakich materiałów unikać?

Wiemy już, jakie materiały będą najlepsze, jeśli chodzi o koszule i spodnie latem. Zastanówmy się więc przez moment, jakich materiałów będzie lepiej unikać. Zdecydowanie najgorszy wybór na ciepłe dni to poliester – to zupełnie sztuczny materiał, który nie cechuje się dużą przepuszczalnością powietrza.

Jak wiemy już po wiskozie, nie wszystkie syntetyczne materiały nie nadadzą się do noszenia latem, ale w większości wypadków lepiej będzie z nich zrezygnować. To nie tylko poliester, ale też poliamid, akryl czy elastan.