Modne buty

Komu kobiety zawdzięczają obcasy?

szpilki

Obcasy – dodają seksapilu, pewności siebie, wyszczuplają sylwetkę. Dzięki nim każda kobieta może poczuć się jak superwoman. Zaskakująca jest jednak ich historia – jako pierwsi ich zalety dostrzegli bowiem… mężczyźni! Jaka była droga szpilek do damskich szaf?

Stukot obcasów słyszano już w starożytności

Pierwsze buty na obcasach sięgają czasów starożytnych – wykorzystywali je w pracy egipscy… rzeźnicy! Greccy aktorzy zakładali podobne buty, aby być lepiej widocznymi na scenie, a Mongołowie używali ich do jazdy konnej. W XVI wieku obcasy zaczęły symbolizować status życia i powoli zaczęły zakładać je także kobiety. Im wyższy obcas, tym wyższa pozycja społeczna. Skutkiem tego niektóre z obcasów miały nawet kilkadziesiąt centymetrów! Niestety sprawiały przez to wiele problemów – ich kroje znacznie różniły się od tych, które możemy spotkać obecnie w sklepach. Obcas umiejscawiano na środku podeszwy, więc eleganckie i bogate panie miały trudności z poruszaniem się i zatrudniały nawet specjalną służbę, która pomagała im w utrzymywaniu równowagi.

– Dziś na szczęście wysokiej jakości buty na obcasach są tak samo wygodne, jak te na płaskiej podeszwie. Dzięki temu nie tylko czujemy się atrakcyjnie, ale i komfortowo. William Rossi miał rację mówiąc, że to nie diamenty, ale obcasy są najlepszym przyjacielem kobiety. Odpowiednio dobrane szpilki modelują sylwetkę, ale przede wszystkim pozytywnie wpływają na naszą pewność siebie. A wybór mamy spory – w Designer Outlet Gdańsk możemy znaleźć np. takie marki, jak między innymi Kazar, Ryłko, Venezia, Ecco czy Guess. Nawet najbardziej wymagające miłośniczki obcasów znajdą coś dla siebie – mówi Katarzyna Czapran, Marketing Manager Designer Outlet Gdańsk.

Pierwsze pełne zazdrości spojrzenia

Mężczyźni uważają, że kobiety zakładają szpilki dla nich. Błąd! One robią to dla siebie, ewentualnie by zaimponować koleżankom. Pierwszą przedstawicielką płci pięknej, która założyła obcasy (i dzięki temu rozsławiła je wśród kobiet w całej Europie) była Katarzyna Medycejska. Wybrała je na ślub z księciem Orleanu, Henrykiem II Walezjuszem. Podobno stała się wtedy obiektem plotek zazdrośnic na dworze królewskim. Pierwsza fabryka obuwia na obcasach powstała pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a w 1947 r. Christian Dior stworzył słynny projekt, gdzie białe szpilki grały pierwsze skrzypce w stylizacji.

– Szpilki od Louboutina, Manolo Blahnika czy Diora to marzenie wielu kobiet. Niestety – bardzo kosztowne. Na szczęście marki dostępne w naszym centrum podążają za modowymi trendami i tworzą podobne modele, ale w przystępnej cenie. Dzięki temu codziennie możemy czuć się jak na wybiegu, nie wydając fortuny na buty. Klientki centrów Designer Outlet Sosnowiec i Gdańsk będą miały świetną okazję do uzupełnienia szafy o wymarzony model. W tym tygodniu w naszych centrach rządzą właśnie buty. Przygotowaliśmy z tej okazji specjalne oferty na obuwie – nie tylko te na wysokim obcasie – mówi Elżbieta Zygmunt, Marketing Manager Designer Outlet Sosnowiec.

Kobiety nie powinny obawiać się noszenia szpilek, współcześnie nie wiąże się to z takimi wyrzeczeniami, jak kilka stuleci temu. Jednak aby spełniały swoją rolę – dodawały seksapilu i pewności siebie, muszą być dobrze dobrane. Wysokość obcasa, którą wybrała koleżanka, nie musi pasować także do naszej sylwetki. Nie zniechęcajmy się jednak za szybko – idealne szpilki zrekompensują nam przeznaczony na poszukiwania i przymiarki czas.