Porady i wydarzenia

Ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku i co się składa na jego cenę?

remont

Osoby, które w 2022 roku zdecydowały się na remont mieszkania, na pewno muszą się przygotować na dość spory wydatek, jak również na innego rodzaju kłopoty, związane między innymi z brakiem fachowców czy trudną sytuacją na rynku materiałów budowlanych. Jaka jest cena za remont mieszkania, jak powinniśmy ją liczyć, od czego jest uzależniona? Podpowiadamy.

Remont mieszkania ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia zapewniania odpowiedniego stanu technicznego, jak również komfortu życia. Każdy z nas chce mieszkać dokładnie w takich warunkach, które są dla niego najlepsze, otaczać się funkcjonalnymi i trwałymi przedmiotami, a przede wszystkim mieszkać we wnętrzach, które nie powodują dyskomfortu.

Planując remont mieszkania, warto brać pod uwagę wiele aspektów, w tym oczekiwania własne i innych domowników, jak również koszty związane z remontem. Cena za remont mieszkania w 2022 jest bowiem zdecydowanie wyższa, niż koszt remontu mieszkania w 2021 roku. Problemami są ceny materiałów budowlanych i brak dostępności fachowców.

To to jest cena za remont mieszkania?

Cena za remont mieszkania to kwota, którą przede wszystkim musimy zapłacić ekipie budowlanej za wykonaną pracę. Na ostateczną cenę remont mieszkania mają również wpływ takie czynniki, jak:

– termin remontu,
– metraż mieszkania,
– zakres remontu (lifting, kompleksowy),
– rodzaj materiałów budowlanych, wykończeniowych, dekoracji,
– cena za sprzęt RTV i AGD.

Od czego jest uzależniona cena za remont?

Pomijając już wynagrodzenie firmy budowlanej (można znaleźć wykonawcę droższego lub tańszego), zdecydowanie na cenę remontu wpływa jego zakres oraz rodzaj stosowanych materiałów. Remont oczywiście będzie tańszy, jeżeli do wykonania mamy drobne prace gipsiarskie, malowanie mieszkania, wymianę paneli podłogowych czy drobne prace w łazience, które mogą np. obejmować wymianę sedesu, umywalki bądź baterii.

Zdecydowanie jest droższy remont generalny, na który składa się wiele innych prac, jak:

– skuwanie tynków, płytek, posadzek, wykonanie i układanie nowych,
– kompleksowa wymiana instalacji,
– rozbiórki i zmiana układu pomieszczeń,
– wykonanie sufitów podwieszanych,
– nałożenie gładzi,
– wymiana drzwi, podłóg, parapetów,
– kompleksowe wykonanie remontu kuchni i łazienek.

Wykonując kompleksowy remont, ekipa budowlana zdecydowanie poświęca więcej czasu, jak również wykorzystujemy dużo więcej materiałów budowlanych. Koszt remontu znacząco zwiększają również meble kuchenne i sprzęt AGD.