Makijaż

Blizny potrądzikowe – jak radzi sobie z nimi laser?

blizny

Blizny potrądzikowe to problem wielu osób – nie tylko nastolatków, zmagających się z trądzikiem młodzieńczym, ale również osób dorosłych. Czy laseroterapia to skuteczna metoda usuwania tego rodzaju zmian? Czy można pozbyć się blizn po trądziku raz na zawsze? Odpowiadamy.

Kiedy powstają blizny potrądzikowe?

Około 95% osób, które zmagały się z trądzikiem, ma blizny potrądzikowe. Niewielkie, płytkie zmiany można zniwelować poprzez stosowanie środków do miejscowej pielęgnacji skóry, takich jak peelingi mechaniczne czy kwasy medyczne. Ale blizny zanikowe, które tworzą się pod górną warstwą skóry w wyniku ciężkiej postaci trądziku, są znacznie trudniejsze do wyleczenia, ponieważ uniemożliwiają skórze prawidłową regenerację tkanki, pozostawiając nierówną teksturę. Wówczas najlepiej sprawdzają się takie metody, jak zabiegi laserowe.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Celem laserowego usuwania blizn potrądzikowych jest ich zminimalizowanie lub całkowite usunięcie. Terapię można wykonać na blizny potrądzikowe umiejscowione na twarzy, ale również na ramionach, szyi czy plecach. Nie zawsze można usunąć blizny potrądzikowe w 100%, zwłaszcza gdy minęło dużo czasu od ich powstania. Zabieg laserowy z całą pewnością poprawia wygląd skóry, a także minimalizuje powodowane przez blizny dolegliwości, np. swędzenie, uczucie ściągnięcia.

O tym, czy laseroterapia jest odpowiednią metodą dla Ciebie, powinien zdecydować lekarz. Jednym z laserów na blizny potrądzikowe, stosowanych przez specjalistów z Kliniki Miracki w Katowicach jest Alma Harmony iPixel. Jak działa to urządzenie? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Na czym polega usuwanie blizn potrądzikowych laserem?

Laser stosowany w celu usuwania blizn skupia wiązkę światła w górnych warstwach skóry, aby skutecznie rozbić tkankę bliznowatą. Alma Harmony iPixel jest laserem ablacyjnym, a zabieg nim wykonywany nazywany jest resurfacingiem. Jego celem jest usunięcie całej górnej warstwy skóry w obszarze, w którym występują blizny. Dzięki temu efekt terapeutyczny jest intensywniejszy niż w przypadku mniej inwazyjnych laserów nieablacyjnych, jednak czas rekonwalescencji jest nieco wydłużony. Zaczerwienienie twarzy po zabiegu znika w przeciągu 3-10 dni.

Po zabiegu laserowym trzeba zachować szczególną czujność w kwestii pielęgnacji skóry w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Twoja skóra będzie bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne, dlatego zastosowanie kremu z filtrem przed wyjściem z domu jest konieczne. Przez kilka tygodni należy wręcz unikać przebywania na słońcu. Lekarz wykonujący zabieg udzieli Ci dokładnych instrukcji, dotyczących pielęgnacji skóry, takich jak używanie odpowiednich kosmetyków, aby zmaksymalizować efekty leczenia.

Efekty laseroterapii blizn potrądzikowych

Urządzenie działa na blizny potrądzikowe na dwa sposoby:

  • Złuszcza górną warstwę skóry, w której powstała blizna. Dzięki temu skóra w tym miejscu staje się gładsza, a blizna mniej zauważalna.
  • Światło lasera pobudza również wzrost nowych, zdrowych komórek skóry, które produkują więcej kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry. Zabieg poprawia mikrokrążenie krwi w tym obszarze, a stan zapalny zmniejsza się.

Wszystko to sprawia, że ​​blizny po trądziku stają się mniej czerwone, bardziej płaskie i wizualnie mniejsze. Trzeba mieć na uwadze, że rezultaty leczenia blizn potrądzikowych nie są widoczne od razu. Skóra potrzebuje czasu, aby przeprowadzić efektywne procesy odbudowy. Po 7-10 dniach można zauważyć pierwsze pozytywne efekty, które pogłębiają się w ciągu kilku kolejnych tygodni.

W razie innych pytań dotyczących usuwania blizn potrądzikowych i laseroterapii zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.