skora

Skóra pełni przede wszystkim rolę mechaniczną. Chroni kości, mięśnie i stawy, które pokrywa. Amortyzuje wstrząsy i tarcia.

Stąd też, nie tracąc na elastyczności, jest grubsza w miejscach ucisków i zgięć. W obrębie zaś twarzy i dekoltu jest delikatna. Skóra odżywia się poprzez krążenie przebiegające od poziomu skóry właściwej aż do naskórka. Krążenie to jest warunkowane przez wiele czynników nerwowych i hormonalnych. Odgrywa ono także rolę w regulacji ciepłoty ustroju. Gdy jest ciepło, drobne naczynia poszerzają się, co pozwala oddać na zewnątrz nadmiar ciepła ustrojowego. W chłodzie naczynia te kurczą się, co ogranicza przepływ krwi i sprawia, że straty ciepła są mniejsze. Skóra jest ponadto fabryką chemiczną, wytwarzającą liczne produkty służące utrzymaniu siebie samej i do własnej obrony.

Klaudia Godula

Hej wszystkim! Tutaj Klaudia i prowadzę tą stronę o modzie. Zbieram i wyszukuję wszystkie nowinki, które tutaj widzicie. Mam nadzieję, że każdy z was jest zadowolony z mojej pracy i z chęcią korzystacie z moich rad i uwag. Liczę, że będziecie czytać każdy wpis! Miłego dnia ;)