bizuteria

Pierścionek zaręczynowy z diamentem? Nie tylko. Kamienie takie jak rubiny, szafiry, szmaragdy oraz ostatnio bardzo popularne topazy, akwamaryny, cytryny czy granaty znalazły się na liście modnych kamieni zaręczynowych. Wyjątkowe pierścionki oglądać można na wystawie w DESA Unicum, a już 23 lutego wylicytować na aukcji. Obok nich pojawią się inne, najpiękniejsze dzieła sztuki jubilerskiej jak m.in. bransoleta z diamentami z końca XIX wieku czy biżuteria ze szmaragdami.

Od lat 50. XX wieku najczęściej wybieranymi kamieniami na zaręczyny są diamenty. Jednak według najnowszych doniesień analityków obserwujących rynek zaręczynowy rok 2021 przynosi znaczne zmiany w trendach mody biżuteryjnej. Bezsprzecznie królują pierścionki z dużym i drogim diamentem, lecz tym razem nie z pojedynczym kamieniem, lecz w otoczeniu drobnych diamentów tworzących wokół niego obwódkę. Kolejną wersją, tym razem dla osób preferujących drobne formy biżuteryjne, są pojedyncze diamenty w szlifie fantazyjnym na cienkiej, często z motywem floralnym, obrączce. Modne są również ciężkie sygnety i pierścionki z kolorowymi kamieniami. Wszystkie rodzaje można zobaczyć i wylicytować w DESA Unicum. Jednym z najciekawszych obiektów jest pierścionek z czternastoma diamentami z pierwszej połowy XX wieku.

Uwagę zwraca również pierścionek z rozetą diamentową z końca XIX wieku, a także sygnety z oliwinem i cytrynem

Niezwykle wyjątkową biżuterią jest również bransoleta tenisowa, wykonana na przełomie lat 20. i  30. XX wieku. W dawnych czasach ten typ biżuterii był symbolem wiecznej miłości. Swą obecną nazwę zawdzięcza zdarzeniu na korcie tenisowym. W 1987 roku na międzynarodowych mistrzostwach w tenisie ziemnym, światowej sławy tenisistka Chris Evert podczas meczu przypadkowo zerwała swoją bransoletę z diamentami. Z tego powodu postanowiono przerwać rozgrywkę na czas zebrania elementów ozdoby. Od tego zdarzenia ten rodzaj biżuterii stał się niezwykle popularny.

Zobaczyć można również wyjątkowy, platynowy komplet w typie edwardiańskim ze szmaragdami i diamentami, wykonany ręcznie w 2 połowie XX wieku. Szmaragdy to najpiękniejsze i najciekawsze kamienie, bardzo poszukiwane i cenne.  Ciekawy jest również naszyjnik z demantoidami. To bardzo rzadkie kamienie z grupy granatów, które charakteryzują się ognistym błyskiem podobnym do lśnienia diamentów. Odkryto je w połowie XIX stulecia w Rosji w górach Ural. Demantoidy występują również w innych częściach świata, np. w Europie czy Afryce, lecz te z Rosji należą do najbardziej wartościowych.

Wszystkie obiekty 23 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.